Що таке «втомлююча травма»
«Плече бейсболіста», «зап’ястя гімнаста», «коліно бігуна», «лікоть тенісиста» – ось деякі з термінів, які використовують спортивні лікарі для опису так званих втомлюючих травм, з якими все частіше до них звертаються діти та їх батьки. Порівняно з іншими спортивними травмами (переломи, вивихи, струси тощо), втомлюючі травми більш підступні. Вони розвиваються в результаті хронічної перенапруги або недостатньої реабілітації після попередньої травми.
За словами лікаря Емми Валашек з Дитячого центра Джона Хопкінса (США), чиє інтерв’ю опубліковано в журналі, який видає центр, до неї звертаються всередньому до ста дітей на місяць зі спортивними травмами, і не менше половини цих травм викликані зловживанням фізичним навантаженням. Маленькі діти (до підліткового віку) з кістковою системою, яка розвивається, особливо чутливі до пошкоджень від надмірних навантажень або рухів, які повторюються. Типовим пацієнтом є дитина, яка займається тільки одним видом спорту впродовж декількох сезонів. Тому спеціалісти підкреслюють необхідність уникати вузької спеціалізації в одному виді спорту до 14 років.
Окрім цього, Валашек рекомендує тренуватись не більше п’яти раз на тиждень, дозволяючи організму відпочити і відновитись. Дуже корисна невелика розминка і розтяжка всіх м’язів тіла до та після тренування. Необхідно також робити перерву між сезонами.
«Важливо пам’ятати, – підкреслює Валашек, – що діти займаються спортом не для того, щоб обов’язково стати професійними спортсменами, а для того, щоб тренувати тіло і виховувати в собі дисціпліну, відповідальність, уміння працювати в команді».
Фото з мережі Інтернет